Tajemnica dźwięku dzwonu
… jakby cisza rozkwitała w powietrzu…


Filozofia Rduch Bells & Clocks
Tajemnica dzwonów Rduch Bells & Clocks tkwi w ich królewskiej sylwetce – unikalnym profilu dźwiękowym opartym na wzorze dzwonu św. Jana Pawła II z Katedry na Wawelu – oraz w kunszcie ich wykonania. Naszym celem jest nie tylko wydobycie piękna z pojedynczego dzwonu, ale stworzenie harmonii całego zestawu – tak, by poszczególne alikwoty współbrzmiały ze sobą w ramach jednej oktawy lub rozbudowanego koncertowego zestawu dzwonów.

Materiał dzwonowy
18 lutego 2014 roku Ojciec Robson de Oliveira złożył wizytę w Polsce chcąc osobiście się przekonać o możliwości wykonania dla swojego Sanktuarium dzwonów w Polsce.

Wykończenie powierzchni
Aby lepiej zrozumieć specyfikę miejsca montażu dzwonów w marcu, a następnie w sierpniu 2015 roku odbyły się wizyty na terenie budowy, połączone z rozmowami z zespołem projektantów.

Ornamentyka
20 listopada 2016 roku, po ponad dwóch latach o rozpoczęcia prac miał miejsce moment kulminacyjny, a mianowicie odlew dzwonu.

Dźwięki dzwonów
W grudniu 2016 roku po dokładnej analizie przyczyn nieudanego pierwszego odlewu, pojawiły się wniosku co poszło nie tak.

Tabele wielkości
Od stycznia 2017 roku z podwójną siłą rozpoczęły się prace nad nową formą dzwonu, by po raz kolejny zmierzyć się z wyzwaniem.

Zestawy melodyczne
1 sierpnia 2017 roku o godz. 2:04 narodził się dzwon Vox Patris, największy w dziejach światowego ludwisarstwa kołysany dzwon świata.

Dzwonki okolicznościowe
Po trzech miesiącach stygnięcia w jamie odlewniczej rozpoczęły się prace związane z usunięciem rdzenia i innych pozostałości po formie.
Jak zamawiać?
Po raz pierwszy świat zobaczył dzwon w pełnej okazałości 20 września 2018 roku podczas oficjalnej prezentacji z udziałem mediów.



Innowacja
Każdy detal projektu był wyzwaniem
Fokus
Współpraca międzynarodowa

200
Tyle osób pracowało przy tym projekcie
35%
Tyle cięższy od Gotemba Bell


Oprzyrządowanie dzwonu
Gdzie pomysły i wyzwania wchodzą w życie

Kluczowy kamień milowy
Wspólnie osiągamy nowe wyżyny
VOX PATRIS W LICZBACH
Dane i liczby związane z tym projektem działają na wyobraźnię





Waga dzwonu
55 ton
Średnica dolna
4,5 m
Wysokość
4,0 m
Ton muzyczny
fis (-1)
Czas trwania odlewu
12 minut
Data odlewu
1-08-2017
Waga dzwonu z jarzmem
77 ton
Waga konstrukcji
26 ton
Waga serca
1600 kg
Głośność
117 dB
Pobór prądu przez napęd
173 A
Rodzaj napędu
6 silników

Symbolika i znaczenie duchowe
Dzwon Vox Patris nie jest tylko dziełem inżynieryjnym – stanowi także duchowy symbol. Jego powstanie związane jest z kultem Boga Ojca i ma podkreślać wagę modlitwy i wspólnoty wiernych.
Zaawansowana technologia napędu i zawieszenia
Mechanizmy napędowe i konstrukcja zawieszenia dzwonu zostały opracowane przez Rduch Bells & Clocks, zapewniając bezpieczną i efektywną eksploatację. Systemy sterowania umożliwiają precyzyjną kontrolę ruchu dzwonu, minimalizując zużycie mechaniczne.
Polska precyzja i rzemiosło
Projekt został zrealizowany przez ludwisarnię Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Rduch Bells & Clocks, firmy o wieloletniej tradycji i międzynarodowym uznaniu. To przykład polskiego rzemiosła i innowacyjności na światową skalę.
Każdy detal był wyzwaniem
Projekt Vox Patris to wyjątkowe osiągnięcie w świecie dzwonów, które łączy w sobie monumentalne rozmiary, doskonałą akustykę i nowoczesne technologie. Jego unikalne walory sprawiają, że jest nie tylko największym dzwonem kołysanym na świecie, ale także symbolem innowacyjności i mistrzowskiego rzemiosła.
Największy dzwon kołysany na świecie
Ważący 55 ton dzwon ustanawia nowy standard w skali monumentalnych instrumentów dzwonowych. Jego imponujące rozmiary czynią go jednym z najważniejszych dzwonów w historii.
Precyzyjne brzmienie i harmonia dźwięku
Dzięki starannie zaprojektowanemu profilowi akustycznemu, Vox Patris emituje głęboki, donośny i czysty dźwięk, który może być słyszany na dużą odległość. Jego dźwięk jest efektem pracy mistrzów ludwisarskich i ekspertów w dziedzinie akustyki.

