Bell VOX PATRIS – 55 TONS
The largest swinging bell in the world

Born from dreams and passion. Created to serve God and people
Gdzie trafi dzwon Vox Patris?
Dzwon Vox Patris trafi do Sanktuarium Ojca Przedwiecznego w Trindade, w Brazylii, jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w kraju. Zostanie zainstalowany na monumentalnej wieży świątyni, skąd jego potężny dźwięk będzie rozbrzmiewał nad sanktuarium, wzywając wiernych do modlitwy. Jako największy kołysany dzwon świata, stanie się nie tylko symbolem wiary i jedności, ale także wyjątkowym świadectwem kunsztu polskiego ludwisarstwa i technologii dzwonowej.

Wizyta Ojca Robsona w Polsce
18 lutego 2014 roku Ojciec Robson de Oliveira złożył wizytę w Polsce chcąc osobiście się przekonać o możliwości wykonania dla swojego Sanktuarium dzwonów w Polsce.

I i II wizyta w Brazylii
Aby lepiej zrozumieć specyfikę miejsca montażu dzwonów w marcu, a następnie w sierpniu 2015 roku odbyły się wizyty na terenie budowy, połączone z rozmowami z zespołem projektantów.

I odlew (nieudany)
20 listopada 2016 roku, po ponad dwóch latach o rozpoczęcia prac miał miejsce moment kulminacyjny, a mianowicie odlew dzwonu.

Analiza porażki
W grudniu 2016 roku po dokładnej analizie przyczyn nieudanego pierwszego odlewu, pojawiły się wniosku co poszło nie tak.

Przygotowania do kolejnego odlewu
Od stycznia 2017 roku z podwójną siłą rozpoczęły się prace nad nową formą dzwonu, by po raz kolejny zmierzyć się z wyzwaniem.

II odlew (sukces)
1 sierpnia 2017 roku o godz. 2:04 narodził się dzwon Vox Patris, największy w dziejach światowego ludwisarstwa kołysany dzwon świata.

Prace wykończeniowe
Po trzech miesiącach stygnięcia w jamie odlewniczej rozpoczęły się prace związane z usunięciem rdzenia i innych pozostałości po formie.
Prezentacja dzwonu
Po raz pierwszy świat zobaczył dzwon w pełnej okazałości 20 września 2018 roku podczas oficjalnej prezentacji z udziałem mediów.



Innowacja
Każdy detal projektu był wyzwaniem
Fokus
Współpraca międzynarodowa

200
Tyle osób pracowało przy tym projekcie
35%
Tyle cięższy od Gotemba Bell


Oprzyrządowanie dzwonu
Gdzie pomysły i wyzwania wchodzą w życie

Kluczowy kamień milowy
Wspólnie osiągamy nowe wyżyny
VOX PATRIS W LICZBACH
Dane i liczby związane z tym projektem działają na wyobraźnię





Waga dzwonu
55 ton
Średnica dolna
4,5 m
Wysokość
4,0 m
Ton muzyczny
f (-1)
Czas trwania odlewu
12 minut
Data odlewu
1-08-2017
Waga dzwonu z jarzmem
77 ton
Waga konstrukcji
26 ton
Waga serca
1600 kg
Głośność
117 dB
Pobór prądu przez napęd
173 A
Rodzaj napędu
6 silników

Symbolika i znaczenie duchowe
Dzwon Vox Patris nie jest tylko dziełem inżynieryjnym – stanowi także duchowy symbol. Jego powstanie związane jest z kultem Boga Ojca i ma podkreślać wagę modlitwy i wspólnoty wiernych.
Zaawansowana technologia napędu i zawieszenia
Mechanizmy napędowe i konstrukcja zawieszenia dzwonu zostały opracowane przez Rduch Bells & Clocks, zapewniając bezpieczną i efektywną eksploatację. Systemy sterowania umożliwiają precyzyjną kontrolę ruchu dzwonu, minimalizując zużycie mechaniczne.
Polska precyzja i rzemiosło
Projekt został zrealizowany przez ludwisarnię Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Rduch Bells & Clocks, firmy o wieloletniej tradycji i międzynarodowym uznaniu. To przykład polskiego rzemiosła i innowacyjności na światową skalę.
Każdy detal był wyzwaniem
Projekt Vox Patris to wyjątkowe osiągnięcie w świecie dzwonów, które łączy w sobie monumentalne rozmiary, doskonałą akustykę i nowoczesne technologie. Jego unikalne walory sprawiają, że jest nie tylko największym dzwonem kołysanym na świecie, ale także symbolem innowacyjności i mistrzowskiego rzemiosła.
Największy dzwon kołysany na świecie
Ważący 55 ton dzwon ustanawia nowy standard w skali monumentalnych instrumentów dzwonowych. Jego imponujące rozmiary czynią go jednym z najważniejszych dzwonów w historii.
Precyzyjne brzmienie i harmonia dźwięku
Dzięki starannie zaprojektowanemu profilowi akustycznemu, Vox Patris emituje głęboki, donośny i czysty dźwięk, który może być słyszany na dużą odległość. Jego dźwięk jest efektem pracy mistrzów ludwisarskich i ekspertów w dziedzinie akustyki.

